پروتکل مسمومیت با اپیوم

admin
زمان مطالعه : 3 دقیقه

اپیوم ها

این دسته از مواد مخدر شامل موادی مانند مورفین و کدئین است که از گیاه خشخاش به دست می آید. تریاک ها برای قرن ها به دلیل خاصیت تسکین دردشان مورد استفاده قرار گرفته اند و توانایی آنها در القای احساس سرخوشی قطعاً یکی از ویژگی های فریبنده آنها محسوب می شود. با این حال، مهم است که با احتیاط به تریاک ها برخورد کنید زیرا می توانند بسیار اعتیادآور باشند. در واقع، اعتیاد به مواد افیونی در سال‌های اخیر به دلیل استفاده نادرست از مواد افیونی تجویزی و افزایش فنتانیل غیرقانونی به یک موضوع اصلی تبدیل شده است.

مسمومیت با اپیوم ها

مسمومیت با مواد افیونی، همچنین به عنوان مصرف بیش از حد مواد افیونی شناخته می شود، یک وضعیت جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است که زمانی رخ می دهد که فرد مقدار زیادی از مواد افیونی را مصرف کند. اپیوئیدها دسته ای از داروهایی هستند که معمولاً برای درمان درد استفاده می شوند و شامل داروهای تجویزی مانند اکسی کدون، هیدروکودون و فنتانیل و همچنین مواد غیرقانونی مانند هروئین می شوند. علائم مسمومیت با مواد افیونی بسته به داروی خاص ممکن است متفاوت باشد، اما به طور معمول شامل کند شدن تنفس، تنگ شدن مردمک چشم، خواب آلودگی شدید یا بیهوشی، فشار خون پایین و حتی ایست قلبی است.

تشخیص سریع علائم مسمومیت با مواد افیونی و جستجوی فوری مراقبت های پزشکی برای جلوگیری از پیامدهای کشنده بسیار مهم است. در چنین مواردی، نالوکسان (که معمولاً به نام Narcan شناخته می شود)، یک آنتاگونیست مواد افیونی که اثرات مواد افیونی را معکوس می کند، می تواند برای مبارزه با مصرف بیش از حد تا رسیدن کمک حرفه ای تجویز شود. علاوه بر این، ارتقاء آگاهی در مورد خطرات مواد افیونی و در عین حال حمایت از شیوه‌های ایمن‌تر مدیریت درد برای کاهش خطرات مرتبط با مسمومیت با مواد افیونی در جامعه امروزی مهم است. بنابراین اگر زمانی مشکوک هستید که ممکن است فردی از مصرف بیش از حد مواد افیونی رنج ببرد، لطفاً در اقدامی تردید نکنید – مداخله سریع شما ممکن است فقط یک زندگی را نجات دهد!

پروتکل نحوه برخورد با مسمومیت با اپیوم ها در اورژانس پیش بیمارستانی (آپدیت جدید آبان ماه 1402)

در اورژانس پیش بیمارستانی زمانی با یک شخصی که دچار مسمومیت با اپیوم ها است مواجهه می شوید باید بر اساس دستورالعمل و پروتکل از قبل تدوین شده سازمان اورژانس کشور بیمار را درمان کنید.در این پروتکل نحوه درمان و انتقال بیمار را تا مرکز درمانی به تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی آموزش می دهند و می توان بصورت آفلاین و بر اساس این دستورالعمل درمان دارویی را برای بیمار شروع کرد.

پروتکل مسمومیت با اپیوم
درمان مسمومیت با اپیوم در اورژانس

دانلود فایل پی دی اف

این مقاله را به اشتراک بگذارید
نوشتن دیدگاه